Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Güvenli Okul Projesi

Giriş

GÜVENLİ OKUL  PROJESİ

 

AMAÇ

 

Hedef olarak Siirt ilinde belirlenen İlköğretim Okulu öğrencilerine polisin ve polis teşkilatının tanıtılması, polis - öğrenci -veli diyalogunun artırılması, suç ve suçlulara karşı bilgi akışının hızlandırılması ve okul çağındaki çocuklarımızın güvenli bir ortamda tehlikelerden uzak bir eğitim görmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu eğitimlerin sonucunda öğrencilerin sorumluluk duygularının geliştirilmesi ve suçla baş edebilme kararlılığının kazandırılmasına yönelik cesaretlendirme hedeflenmektedir. Bu proje sayesinde; geleceğimiz olan çocuklarımızın ileride birer yetişkin olacağını ve birey olarak hayatını devam ettirirken, kanunlara saygı duymasını, suç işlemeleri halinde verilecek olan müeyyidelerin ne olabileceğini, toplumsal barışın ve huzurun sağlanmasına katkı sağlayacağını düşünülmektedir.

 

Ayrıca bölgemiz itibari ile meydana gelen Toplumsal Olaylarda çocukların kullanılmasının bu sayede engellenmesi amaçlanmaktadır.


HEDEF KİTLE

 

Proje kapsamında hedef olarak; İlimizde bulunan ilkokul ve ortaokulda eğitim gören 1,2,3,4,5,6,7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz.

 

YAPILACAK FAALİYETLER

 

1- Polisin ve Polis Teşkilatının Tanıtılması: Polisler hangi görevleri gün boyu takip ederler. Nasıl çalışırlar ve yetkileri nelerdir?

 

2- Polis Nasıl Olunur? Bu eğitim ile polislerin ulaşılamayacak insanlar olmadığı, herkes gibi bu sıralardan geçip oklunu bitiren insanlardan seçildiğini anlatma. Bu sayede güvensizlik problemini aşma hedeflenmektedir.

 

3- Polis Araçlarının Tanıtılması: Çocukların polis araçlarından korkmamalarının sağlanması. Çocukların resmi araçlara bindirilmesi ve okul bahçesinde araçların gösterilmesi.

 

4- İrtibat Görevlisi Çalışması: Öğrenciler arasından irtibat görevlilerinin seçilmesi ve okul polisi kimliklerinin verilmesi.

 

5- Sertifika Çalışması: Çalışmalar sonucunda yapılacak olan bir bilgi testinde başarılı olacak öğrencilere gönüllü Okul Polisi sertifikalarının verilmesi.

 

6- Güvenli Okul Yolu Çalışması: Okul – Ev arsında gidiş gelişlerde trafik kurallarının uygulamalı olarak anlatılması.

 

7- Bir Telefon Hayat Kurtarır Çalışması: Acil telefon numaraları ( polis-itfaiye-ambulans )ve konuşma teknikleri ile beraber verilmesi gereken öncelikli bilgiler konusunda çocukların bilgilendirilmesi. İnternet güvenliği ve zararlı web siteleri konusunda bilgilendirme

 

8- Zaralı alışkanlıklar konusunda kurumsal işbirliği. ( Yeşilay ve Narkotik maddeler )

 

9- İlk Yardım Çalışması: Bu eğitimde daha çok okulda ya da evde bazı ufak kazalarda ve kesici alet yaralanmalarında yapılması gereken basit müdahale tarzları anlatılacaktır.

 

10- Küçük Dedektif Çalışması: Bu eğitimde küçük suçlarda olayları nasıl takip etmeleri ve ne tür önlemler almaları gerektiği konusunda bilgilendirme.

 

11- Okul Polisi Başkanı Çalışması: Bu yeni oluşturulacak sembolik teşkilatın başına kamuoyu tarafından bilinen ve tanınan ve çocukların sevdiği bir ünlü kişinin sembolik olarak başkanlık yaptırılması. Bu sayede çocuklar polisi bu ünlü kişi ile özdeşleştirecek ve polise olan güven daha da artacaktır.

 

12- Broşür Çalışması: Bu çalışmada hem öğrencilere yönelik hem de ailelere yönelik dikkat edilmesi gereken temel konuları içeren broşürlerin hazırlanması ve dağıtımı.

 ​

 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS